Regional basketball assignments for Classes 5A-2A


OSSAA Basketball Playoffs
(NOTE: In regionals, winner and runner-up advance to Area; see Tuesday’s Ardmoreite for additional regional games on Friday and Saturday for Classes 4A-2A)

BOYS
Ardmore West Regional
At Ardmore HS
Friday
Duncan vs. Deer Creek, 6:30 p.m.
Durant at Ardmore, 8 p.m.

Saturday
Duncan/Deer Creek winner vs. Durant/Ardmore winner, 7 p.m.

GIRLS
Western Heights West Regional
At Western Heights HS
Today
Deer Creek vs. Altus, 6:30 p.m.
Ardmore at Western Heights, 8 p.m.

Saturday
Deer Creek/Altus winner vs. Western Heights/Ardmore winner, 1:30 p.m.

Class 4A
BOYS
Area II Regional
Today
At Pauls Valley
Dickson vs. Pauls Valley, 3 p.m.
Lone Grove vs Douglass, 8 p.m.
At Elgin
Madill vs. Elgin, 3 p.m.

Friday
At Byng
Game 12: Madill/Elgin winner vs. Lone Grove/Douglass loser, 3 p.m.
Game 13: Dickson/Pauls Valley winner vs. Cache/Byng loser, 8 p.m.

Saturday
At Byng
Consolation final
Game 12 winner vs. Game 13 winner, 3 p.m.
Regional championship
Cache/Byng winner vs. Lone Grove/Douglass winner, 8 p.m.

GIRLS
Area II Regional
Today
At Pauls Valley
Lone Grove vs. Pauls Valley, 1:30 p.m.
Dickson vs. Douglass, 6:30 p.m.
At Elgin
Madill vs. Elgin, 1:30 p.m.

Friday
At Byng
Game 13: Lone Grove/Pauls Valley winner vs. Cache/Byng loser, 6:30 p.m.

Saturday
Consolation final
Game 12 winner vs. Game 13 winner, 1:30 p.m.
Regional championship
Dickson/Douglass winner vs. Cache/Byng winner, 6:30 p.m.

Class 3A
BOYS
Area I Regional
Today
At Washington
Davis vs. Comanche, 3 p.m.
Sulphur vs. Washington, 8 p.m.

Friday
At Purcell
Game 14: Davis/Comanche winner vs. Lexington/Prague loser, 3 p.m.
Game 15: Sulphur/Washington loser vs. Purcell/Meeker winner, 8 p.m.

Saturday
At Purcell
Consolation final
Game 14 winner vs. Game 15 winner, 3 p.m.
Regional championship
Sulphur/Washington winner vs. Lexington/Prague winner, 8 p.m.

Area III Regional
Today
At Plainview
Marietta vs. Kingston, 3 p.m.
Coalgate at Plainview, 8 p.m.

Friday
At Lindsay
Game 9: Kingston/Marietta winner vs. Lindsay/Northeast loser, 8 p.m.

Saturday
At Lindsay
Consolation final
Game 8 winner vs. Game 9 winner, 3 p.m.
Regional championship
Coalgate/Plainview winner vs. Lindsay/Northeast winner, 8 p.m.

Area IV Regional
Today
At Tishomingo
Valliant at Tishomingo, 3 p.m.

Friday
At Antlers
Game 15: Valliant/Tishomingo winner vs. Henryetta/Holdenville loser, 8 p.m.

Saturday
At Antlers
Consolation final
Game 14 winner vs. Game 15 winner, 3 p.m.

GIRLS
Area I Regional
Today
At Washington
Davis vs. Comanche, 1:30 p.m.
Sulphur vs. Washington, 6:30 p.m.

Friday
At Purcell
Game 14: Davis/Comanche winner vs. Purcell/Prague loser, 1:30 p.m.
Game 15: Washington/Sulphur loser vs. Lexington/Meeker winner, 6:30 p.m.

Saturday
At Purcell
Consolation final
Game 14 winner vs. Game 15 winner, 1:30 p.m.
Regional championship
Washington/Sulphur winner vs. Purcell/Prague winner, 6:30 p.m.

Area III Regional
Today
At Plainview
Marietta vs. Kingston, 1:30 p.m.
Coalgate at Plainview, 6:30 p.m.

Friday
At Lindsay
Game 12: Coalgate/Plainview loser vs. Jones/Marlow winner, 1:30 p.m.
Game 13: Marietta/Kingston winner vs. Northeast/Lindsay loser, 6:30 p.m.

Saturday
At Lindsay
Consolation final
Game 12 winner vs. Game 13 winner, 1:30 p.m.
Regional championship
Northeast/Lindsay winner vs. Coalgate/Plainview winner, 6:30 p.m.

Area IV Regional
At Tishomingo
Today
Hugo at Tishomingo, 6:30 p.m.

Friday
At Antlers
Game 14: Eufaula/Antlers winner vs. Hugo/Tishomingo loser, 1:30 p.m.

Saturday
Consolation final
Game 14 winner vs. Game 15 winner, 1:30 p.m.
Regional championship
Henryetta/Holdenville winner vs. Hugo/Tishomingo winner, 6:30 p.m.

Class 2A
BOYS
Area II Regional
Today
At Rush Springs
Millwood vs. Wilson, 8 p.m.
At Fletcher
Healdton vs. Navajo, 3 p.m.

Friday
At Blanchard
Game 14: Healdton/Navajo winner vs. Wilson/Millwood loser, 3 p.m.

Saturday
At Blanchard
Consolation final
Game 14 winner vs. Game 15 winner, 3 p.m.
Regional championship
Millwood/Wilson winner vs. Carnegie/Elmore City-Pernell winner, 8 p.m.

GIRLS
Area II Regional
Today
At Rush Springs
Ringling vs. Rush Springs, 1:30 p.m.
At Fletcher
Healdton vs. Carnegie/Apache winner, 6:30 p.m.

Friday
At Blanchard
Game 15: Ringling/Rush Springs winner vs. Apache/Healdton loser, 1:30 p.m.

Saturday
At Blanchard
Consolation final
Game 14 winner vs. Game 15 winner, 1:30 p.m.
Regional championship
Apache/Healdton winner vs. Walters/Millwood winner, 6:30 p.m.