Friday's regional prep basketball scores; Saturday's schedule


Prep Postseason

OSSAA Regional Playoffs
(NOTE: In regionals, winner and runner-up advance to Area)

Class 5A

BOYS
Ardmore West Regional
At Ardmore HS
Friday
Duncan 74, Deer Creek 69
Ardmore 62, Durant 17

Saturday
Duncan vs. Ardmore, 7 p.m.

Class 4A

BOYS
Area II Regional
Thursday
At Pauls Valley
Dickson 59, Pauls Valley 43
Douglass 91, Lone Grove 33
At Elgin
Madill 62, Elgin 46

Friday
At Byng
Madill 54, Lone Grove 49
Byng 67, Dickson 58

Saturday
At Byng
Consolation final
Madill vs. Byng, 3 p.m.

GIRLS
Area II Regional
Thursday
At Pauls Valley
Lone Grove 60, Pauls Valley 43
Dickson 57, Douglass 54, OT
At Elgin
Elgin 45, Madill 42

Friday
At Byng
Byng 57, Lone Grove 40

Saturday
At Byng
Regional championship
Dickson vs. Cache, 6:30 p.m.

Class 3A

BOYS
Area I Regional
Thursday
At Washington
Davis 50, Comanche 35
Washington 59, Sulphur 56

Friday
At Purcell
Lexington 63, Davis 60
Purcell 65, Sulphur 46

Area III Regional
Thursday
At Plainview
Marietta 56, Kingston 51
Plainview 40, Coalgate 37, OT

Friday
At Lindsay
Plainview 55, Jones 50
Lindsay 51, Marietta 39

Saturday
At Lindsay
Consolation final
Plainview vs. Lindsay, 3 p.m.

Area IV Regional
Thursday
At Tishomingo
Tishomingo 58, Valliant 54

Friday
At Antlers
Henryetta 52, Tishomingo 41

GIRLS
Area I Regional
Thursday
At Washington
Davis 44, Comanche 35
Sulphur 46, Washington 32

Friday
At Purcell
Purcell 57, Davis 56

Saturday
At Purcell
Regional championship
Sulphur vs. Prague, 6:30 p.m.

Area III Regional
Thursday
At Plainview
Marietta 52, Kingston 25
Plainview 43, Coalgate 32

Friday
At Lindsay
Lindsay 69, Marietta 52

Saturday
At Lindsay
Regional championship
Northeast vs. Plainview, 6:30 p.m.

Area IV Regional
At Tishomingo
Thursday
Tishomingo 56, Hugo 36

Saturday
At Antlers
Regional championship
Henryetta vs. Tishomingo, 6:30 p.m.

Class 2A
BOYS
Area II Regional
Thursday
At Rush Springs
Millwood 81, Wilson 25
At Fletcher
Healdton 46, Navajo 43

Friday
At Blanchard
Wilson 44, Healdton 43

Saturday
At Blanchard
Consolation final
Walters vs. Wilson, 3 p.m.

GIRLS
Area II Regional
Thursday
At Rush Springs
Rush Springs 64, Ringling 32
At Fletcher
Apache 43, Healdton 33

Friday
At Blanchard
Healdton 43, Rush Springs 42

Saturday
At Blanchard
Consolation final
Walters vs. Healdton, 1:30 p.m.