|
|
|
The Daily Ardmoreite
  • Prep Postseason Schedules

  • Schedules for district baseball series, slowpitch softball and other prep sports
    • email print


  • Baseball
    Class B regional
    At Stonewall (double elimination)
    Thursday
    Game 1: Thackerville vs. Stonewall, 11 a.m.
    Game 2: Asher vs. Boswell, 1 p.m.
    Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3 p.m.
    Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 5 p.m.
    Friday
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 4 p.m.
    Game 6 (championship, winner to state): Game 3 winner vs. Game 5 winner, 6 p.m.
    Saturday (if necessary)
    Game 7: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 1 p.m.
    OSSAA District Assignments
    (NOTE: Best two of three with if necessary game on Friday; winner advances to regionals)
    Class 4A
    Thursday (doubleheader)
    Dickson at Plainview, 4/6 p.m.
    Madill at Lone Grove, 4:30/7 p.m.
    Friday (if necessary)
    Dickson at Plainview, 2 p.m.
    Madill at Lone Grove, TBA
    Class 3A
    Thursday (doubleheader)
    Tishomingo at Davis, 4:30/6:30 p.m.
    Marietta at Kingston, 4:30 p.m.
    Coalgate at Sulphur, 4:30 p.m.
    Friday (if necessary)
    Tishomingo at Davis, 5 p.m.
    Marietta at Kingston, 4:30 p.m.
    Coalgate at Sulphur, 4:30 p.m.
    Class 2A
    Thursday (doubleheader)
    Ringling at Colbert, 2/4 p.m.
    Friday (if necessary)
    Ringling at Colbert, 2 p.m.
    Golf
    Regional tournaments
    BOYS
    April 29
    Ardmore at Class 5A regional (Duncan Golf and Tennis Club); Madill at Class 4A regional (Jimmie Austin GC, Seminole); Dickson, Lone Grove, Plainview, Sulphur, Tishomingo at Class 3A regional (Lake Murray GC);
    OSSAA state tournament
    BOYS
    May 6-7
    Class 5A state (Tulsa CC); Class 4A state (Lake Hefner GC, Oklahoma City); Class 3A state (Duncan Golf and Tennis Club)
    GIRLS
    May 1-2
    Ardmore at Class 5A state (Dornick Hills CC); Dickson, Plainview, Sulphur, Tishomingo at Class 3A state (Duncan Golf and Tennis Club); Turner at Class 2A state (Trosper Park, Del City)

    Soccer
    Class 4A state tournament
    BOYS
    Play-in round
    Friday
    Clinton at Madill, 6 p.m.
    GIRLS
    Play-in round
    Thursday
    Madill at Weatherford, 6 p.m.
    Slowpitch softball
    Class 5A regional
    Thursday
    At Purcell (double elimination)
    Game 1: Purcell vs. Bridge Creek, 1 p.m.
    Page 2 of 2 - Game 2: Sulphur vs. Cache, 2:15 p.m.
    Game 3 (championship, winner to state): Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3:30 p.m.
    Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4:45 p.m.
    Game 5 (winner to state): Game 3 loser vs. Game 4 winner. 6 p.m.
    Class 4A regional
    Thursday
    At Tushka (double elimination)
    Game 1: Tushka vs. Colbert, 1 p.m.
    Game 2: Wister vs. Davis, 2:15 p.m.
    Game 3 (championship, winner to state): Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3:30 p.m.
    Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4:45 p.m.
    Game 5 (winner to state): Game 3 loser vs. Game 4 winner. 6 p.m.
    Class 3A regional
    Thursday
    At Healdton (double elimination)
    Game 1: Apache vs. Healdton, 1 p.m.
    Game 2: Rattan vs. Navajo, 2:15 p.m.
    Game 3 (championship, winner to state): Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3:30 p.m.
    Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4:45 p.m.
    Game 5 (winner to state): Game 3 loser vs. Game 4 winner. 6 p.m.
    Class 2A regional
    Thursday
    At Turner (double elimination)
    Game 1: Chattanooga vs. Turner, 1 p.m.
    Game 2: Ft. Cobb-Broxton vs. Soper, 2:15 p.m.
    Game 3 (championship, winner to state): Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3:30 p.m.
    Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4:45 p.m.
    Game 5 (winner to state): Game 3 loser vs. Game 4 winner. 6 p.m.
    Tennis
    Class 5A regionals
    BOYS
    May 6
    At Heritage Hall HS (Oklahoma City)
    Ardmore at Region IV tournament
    GIRLS
    April 29
    At Duncan HS
    Ardmore at Region III tournament
    Class 5A state tournament
    BOYS
    May 10-11
    At Oklahoma Tennis Center (Oklahoma City)
    Ardmore at Class 5A state
    GIRLS
    May 3-4
    At Oklahoma Tennis Center (Oklahoma City)
    Ardmore at Class 5A state
    Track and field
    Regional meets
    Saturday
    At Madill HS
    Class 4A regional (Dickson, Lone Grove, Madill, Plainview); Class 3A regional (Davis, Kingston, Marietta, Sulphur, Tishomingo)
    At Luther HS
    Class A regional (Fox, Healdton)
    May 4
    At Edmond North HS
    Class 5A regional (Ardmore)
    OSSAA state championships
    Classes 6A-5A
    May 10-11 at Yukon HS
    Classes 4A-3A
    May 3-4 at Ardmore HS
    Classes 2A-A
    May 3-4 at Carl Albert HS
      • calendar