|
|
|
The Daily Ardmoreite
  • Indians thrive at Cache Invitational

    • email print
      Comment
  • The Plainview girls track team beat an impressive field of larger schools at the Cache Invitational to add another trophy to the program’s deep history. 
    Plainview won with 171 points to beat second-place Lawton Eisenhower’s 137 and third-place Altus’ 69.
    The Plainview boys finished second with 107 points, and Lawton won the meet with 165. 
    The Indians and Lady Indians won the 4x800 relays.
    McKenna Ray won the 110-meter hurdles with a 15.10 and finished fourth in the pole vault, clearing 12-feet-6.
    Jessica Woods won the 800 meters with a 2:28.43 and Madie Gray finished second in the girls 3200 with a 11:54.77, while Darian Barnes was not far behind in third with a 11:58.62 and Kyleigh Norris finished fourth with a 12:18.64.
    Woods also took top honors in the 1600 with a 5:27.86, and Norris was second running a 5:38.91.
    Rebecca Wright won the high jump, clearing 5-feet.
    The Indians’ next meet is Friday in Sulphur.
     
    Cache High School Invitational
    MALE TEAM SCORES: 1 LAWTON HIGH SCHOOL 165.000; 2 PLAINVIEW 107.000; 3 LAWTON EISENHOWER 71.000; 4 MARLOW 60.000; 5 BETHANY 55.000
    FEMALE TEAM SCORES: 1 PLAINVIEW  171.000; 2 LAWTON EISENHOWER 137.000; 3 ALTUS 69.000; 4 LAWTON 54.000; 5 CACHE 47.000
     
    GIRLS 4x100m Relay: 1. Lawton Eisenhower 50.94; 2. Plainview 51.69; 3. Lawton 52.29; 4. Chickasha 53.33; 5. Bridge Creek 54.26
    BOYS 4x100m Relay: 1. Lawton 43.80; 2. Lawton Eisenhower 44.89; 3. Frederick 46.19; 4. Altus 46.40; 5. Plainview 46.66
    GIRLS 4x800m Relay: 1. Plainview A 10:15.90; 2. Cache 10:51.10; 3. Altus 10:53.39; 4. Elgin 10:54.74; 5. Lawton Eisenhower 10:58.11; 6. Plainview B 11:28.15
    BOYS 4x800m Relay: 1. Plainview 8:40.44; 2. Marlow 8:51.17; 3. Frederick 9:05.45; 4. Lawton 9:21.80; 5. Altus 9:27.54
    GIRLS 100m Hurdles: 1. Kiarra Jones, Lawton Eisenhower, 14.84; 2. Ashely Hughes, Altus, 15.76; 3. Holly Anderson, Alex, 16.44; 4. Brooke Rankin, Elgin, 16.46; 5. Briana Rucker, Star Spencer, 16.98; 7. Skyler Somerville, Plainview, 17.39; 12. Andrea Hutchings, Plainview, 17.84
    BOYS 110m Hurdles: 1. McKenna Ray, Plainview, 15.10; 2. Trey Booker, Frederick, 15.75; 3. Myykhail Shaw, Lawton, 15.93; 4. James McBrayer, Altus, 16.00; 5. Andy Green, Lawton Eisenhower, 16.03
    BOYS 3200m Run: 1. Mason Boyd, Waurika, 10:47.27; 2. Josh Jones, Plainview, 10:49.65; 3. Seth Schlosser, Cache, 11:13.80; 4. Braden Cross, Plainview, 11:25.26; 5. Ethan Blanchfield, Marlow, 11:26.49; 6. Jaylen Shriver, Plainview, 11:27.49; 7. Josh Hicks, Plainview, 11:30.30; 8. Taylor Lloyd, Plainview, 11:33.63
    GIRLS 4x200m Relay: 1. Lawton Eisenhower 1:46.22; 2. Plainview 1:49.14; 3. Lawton 1:49.75; 4. Altus 1:53.63; 5. Star Spencer 1:53.64
    BOYS 4x200m Relay: 1. Lawton, 1:31.63; 2. Lawton Eisenhower, 1:34.90; 3. Plainview, 1:35.05; 4. Frederick, 1:35.67; 5. Cache, 1:36.62
    GIRLS 800m Run: 1. Jessica Woods, Plainview, 2:28.43; 2. Kaylee Oyler, Clinton, 2:30.59; 3. Lexi Cowan, Bridge Creek, 2:31.30; 4. Kaylee Large, Rush Springs, 2:34.27; 5. Westyn McKinley, Thomas, 2:40.13
    BOYS 800m Run: 1. Aaron Brinegar, Bethany, 2:03.83; 2. Alex Varner, Bridge Creek, 2:04.25; 3. Jackson Daube, Plainview, 2:04.75; 4. Nathan Crowson, Marlow, 2:08.06; 5. Jimmy Wynne, Bridge Creek, 2:08.18
    GIRLS 100m Dash: 1. Lauren Means, Lawton Eisenhower, 12.64; 2. Kaley Knox, Bethany, 12.65; 3. Kyla Williams, Clinton, 12.71; 4. Morgan Smith, Marlow, 13.00; 5. Mariah Leonard, Lawton Eisenhower, 13.02; 9. Destiny Lawson, Plainview, 13.42; 12. Skyler Somerville, Plainview, 13.56; 14. Abby Bilsbury, Plainview, 13.57; 21. Murphy Fryer, Plainview, 13.97
    Page 2 of 2 - BOYS 100m Dash: 1. Michael Warren, Lawton, 10.92; 2. Kalin Sadler, Lawton, 11.17; 3. Trey Curry, Lawton, 11.43; 4. Jair Thomas, Lawton, 11.46; 5. Mahlik Hanna, Lawton, 11.47; 8. Brandon Locke, Plainview, 11.56; 25.Broc Berus, Plainview, 12.29
    GIRLS 3200m Run: 1. Taylor Harrill, Cache, 11:46.63; 2. Madie Gray, Plainview, 11:54.77; 3. Darian Barnes, Plainview, 11:58.62; 4. Kyleigh Norris, Plainview, 12:18.64; 5. Eli Cummins, Elgin, 12:53.61
    GIRLS 400m Dash: 1. Kaley Knox, Bethany, 1:00.65; 2. Sydney Ellis, Lawton Eisenhower, 1:01.10; 3. Hope Salzman, Plainview, 1:01.30; 4. Zetta McCaskill, Altus, 1:02.29; 5. Bailey Sutherlin, Plainview, 1:04.56; 8. Katie Bilsbury, Plainview, 1:06.38; 13. Abby Bilsbury, Plainview, 1:07.83; 25. Mikaylan Downing, Plainview, 1:12.67
    BOYS 400m Dash: 1. Dalton Stout, Bethany, 52.05; 2. Marcheenan Hair, Lawton, 52.62; 3. Darby Burton, Elgin, 52.70; 4. Ezekiel Henson, Cache, 53.31; 5. Jacob Watkins, Bridge Creek, 53.75; 7. Austin Bell, Plainview, 54.22; 17. Kobe Brewster, Plainview, 57.52; 26. Mukam Awasthi, Plainview, 59.57; 34. Broc Berus, Plainview, 1:01.04
    GIRLS 300m Hurdles: 1. Kiarra Jones, Lawton Eisenhower, 45.59; 2. Ashely Hughes, Altus, 47.66; 3. Emily Banister, Lawton, 49.63; 4. Payton Brewster, Plainview, 49.99; 5. Devre Newby, Woodward, 50.63; 6. Andrea Hutchings, Plainview, 50.88; 16. Skyler Somerville, Plainview, 53.94
    GIRLS 200m Dash: 1. Courtney Labe, Lawton Eisenhower, 26.05; 2. Kiondra Knight, Altus, 26.61; 3. Kyla Williams, Clinton, 26.63; 4. Mariah Leonard, Lawton Eisenhower, 26.70; 5. Monica Gonzalez, Lawton, 27.01; 7. Destiny Lawson, Plainview, 27.22; 13. Abby Bilsbury, Plainview, 28.35; 24. Katie Bilsbury, Plainview, 29.45
    BOYS 200m Dash: 1. Mahlik Hanna, Lawton, 23.02; 2. Trey Curry, Lawton, 23.32; 3. Brandon Locke, Plainview, 23.47; 4. Malic Johnson, Hollis, 23.95; 5. Evan Copeland, Chickasha, 24.09; 9. Parker Foster, Plainview, 24.23; 14. Kobe Brewster, Plainview, 24.73; 20. Broc Berus, Plainview, 25.30; 31. Abram Martinez, Plainview, 26.71
    GIRLS 1600m Run: 1. Jessica Woods, Plainview, 5:27.86; 2. Kyleigh Norris, Plainview, 5:38.91; 3. Taylor Harrill, Cache, 5:40.86; 4. Darian Barnes, Plainview, 5:43.86; 5. Kaylee Large, Rush Springs, 5:53.72
    BOYS 1600m Run: 1. Aaron Brinegar, Bethany, 4:53.93; 2. Brett Woods, Plainview, 4:58.93; 3. Josh Jones, Plainview, 5:04.22; 4. Justin Brown, Marlow, 5:06.74; 5. Mason Boyd, Waurika, 5:08.96
    GIRLS 4x400m Relay: 1. Lawton Eisenhower, 4:10.37; 2. Plainview, 4:15.86; 3. Altus, 4:20.57; 4. Lawton, 4:25.30; 5. Bridge Creek, 4:29.15
    BOYS 4x400m Relay: 1. Lawton, 3:31.06; 2, Lawton Eisenhower, 3:36.33; 3, Plainview, 3:37.52; 4, Bridge Creek, 3:39.57; 5, Bethany, 3:40.07

        calendar