|
|
|
The Daily Ardmoreite
  • Lady Tigers second, Tigers fourth in Duncan Invitational

    • email print
      Comment
  • The Ardmore girls track team had another strong outing at the Duncan Invitational on Thursday. The Lady Tigers finished second to Lawton Eisenhower with 105 points. Ike won with 157 points.
    The 4x600 relay team won with a 10:31.91. Brittany Harrison won the shotput with a toss of 37-foot-4. Ardmore added two second-place finishes and five third-place finishes. 
    Harrison added a third place in the discus with both tosses going for personal best distances.
    The Tigers also fared well taking fourth as a team with 51.5 points.  
    Duncan Invitational Track Meet
    Team Scores
    Boys: 1. LAWTON, 178; 2. DUNCAN, 129; 3. LAWTON EISENHOWER, 78; 4. ARDMORE, 51; 5. ADA, 47; 6. ALTUS, 42; 7. SOUTHEAST, 18; 8. WAURIKA, 14; 9. US GRANT, 8; 10. LAWTON MACARTHUR 5
    Girls: 1. LAWTON EISENHOWER, 157; 2. ARDMORE, 105; 3. ALTUS, 104; 4. DUNCAN, 99; 5. LAWTON, 62; 6. LAWTON MACARTHUR, 27; 7. ADA, 22; 8. WAURIKA, 10; 9. US GRANT, 2
    GIRLS Varsity 4x100m Relay: 1. Lawton Eisenhower, 49.37; 2. Lawton, 50.17; 3. Lawton MacArthur, 50.67; 4. Ardmore (Stubblefield, Robinson, Plummer, Pickens), 50.75; 5. Lawton Eisenhower, 51.87
    BOYS 4x100m Relay: 1. Lawton, 43.42; 2. Ada, 44.89; 3. Ardmore, 45.29; 4. Duncan, 45.47; 5. Southeast, 45.92
    GIRLS 4x800m Relay: 1. Ardmore, 10:30.91; 2. Lawton Eisenhower, 10:46.68; 3. Altus, 10:49.13; 4. Lawton MacArthur, 11:21.29; 5. Waurika, 11:30.59
    BOYS 4x800m Relay: 1. Duncan, 8:42.66; 2. Lawton, 8:56.93; 3. Altus, 9:11.86; 4. Ardmore, 9:18.68; 5. Waurika, 9:22.72
    GIRLS 100m Hurdles: 1. Ashely Hughes, Altus, 16.71; 2. Rebecca Brewer, Duncan, 17.22; 3. Daley Gay, Waurika, 17.59; 4 Kennedy Stewart, Duncan, 17.77; 5. Makenzie Lima, Ardmore, 17.81
    GIRLS 3200m Run: 1. Mattie Bivens, Duncan, 12:51.32; 2. Celia Caro, Ardmore, 12:53.42; 3. Julia Pack, Altus, 13:01.50; 4. Caitlin Bart, Ardmore, 13:31.26; 5. Dabrianna Orasco, US Grant, 13:43.62; 8. Cariann Bone, Ardmore, 14:39.59
    BOYS 3200m Run: 1. Mason Bivens, Duncan, 10:25.93; 2. Alan Ortiz, Altus, 10:54.40; 3. Mason Boyd, Waurika, 11:15.68; 4. Grant Duncan, Ardmore, 11:16.22; 5. Justin Morris, Duncan, 11:20.44
    GIRLS 4x200m Relay: 1. Lawton Eisenhower, 1:45.45; 2. Lawton, 1:46.94; 3. Ardmore (Stubblefield, Robinson, Plummer Pickens), 1:48.42; 4. Altus, 1:50.23; 5. Lawton MacArthur, 1:51.56
    BOYS 4x200m Relay: 1. Lawton, 1:30.81; 2. Ada, 1:33.93; 3. Ardmore, 1:35.13; 4. US Grant, 1:38.42; 5. Waurika, 1:42.79
    BOYS 800m Run: 1. Walker Clampitt, Duncan, 2:02.77; 2. Derek Muse, Lawton, 2:05.92; 3. Giovanni Gutierrez, Ada, 2:06.42; 4. Kahleb Davis, Lawton MacArthur, 2:08.57; 5. Cameron Loving, Altus, 2:10.73; 6. Zarius Flenory, Ardmore, 2:12.28
    GIRLS 100m Dash: 1. Lauren Means, Lawton Eisenhower, 12.59; 2. Rebecca Brewer, Duncan, 12.87; 3. Marshelle Stubblefield, Ardmore, 12.98; 4. Mariah Leonard, Lawton Eisenhower, 12.99; 5. Brittany Prince, Ada, 13.01
    BOYS 100m Dash: 1. Kalin Sadler, Lawton, 10.98; 2. Michael Warren, Lawton, 11.02; 3. Trey Curry, Lawton, 11.28; 4. Mahlik Hanna, Lawton, 11.39; 5. Richard Chavez, Southeast, 11.40; 14. O.J. Walker, Ardmore, 11.85; 17. Tyrik Cohee, Ardmore, 12.12; 27. Diondre Scott, Ardmore, 12.99
    GIRLS 400m Dash: 1. Sydney Ellis, Lawton Eisenhower, 1:00.18; 2. McKenah Jones, Ada, 1:00.98; 3. Madison Bowles, Duncan, 1:01.66; 4. Zetta McCaskill, Altus, 1:02.16; 5. Kenesha Noland, Ardmore, 1:05.92; 10. Sharicco McGee, Ardmore, 1:12.19
    BOYS 400m Dash: 1. Anthony Poindexter, Lawton Eisenhower, 51.48; 2. Marcheenan Hair, Lawton, 53.19; 3. Keeton Conway, Ardmore, 53.56; 4. Jermaine Smith, Lawton Eisenhower, 54.03; 5. Chad Mims-Beasley, Lawton, 54.18
    GIRLS 300m Hurdles: 1. Rebecca Brewer, Duncan, 45.83; 2. Ashely Hughes, Altus, 46.68; 3. Kennedy Stewart, Duncan, 48.73; 4. Emily Banister, Lawton, 49.06; 5. Jimmie Dollins, Altus, 49.68; 6. Makenzie Lima, Ardmore, 51.20
    Page 2 of 2 - GIRLS 200m Dash: 1. Courtney Labe, Lawton Eisenhower, 25.81; 2. Kiondra Knight, Altus, 26.32; 3. Monica Gonzalez, Lawton, 27.02; 4. Marshelle Stubblefield, Ardmore, 27.06; 5. Andrea Brisby, Lawton, 27.39; 17. Mia Halstied, Ardmore, 29.53
    BOYS 200m Dash: 1. Mahlik Hanna, Lawton, 22.75; 2. Jair Thomas, Lawton, 22.78; 3. Richard Chavez, Southeast, 22.92; 4. Antonio Allison, Ada, 23.25; 5. Trentin Bell, Duncan, 23.48; 6. Keeton Conway, Ardmore, 23.51; 16. Jordan Roberts, Ardmore, 24.52
    GIRLS 1600m Run: 1. Julia Pack, Altus, 5:49.02; 2. Celia Caro, Ardmore, 5:52.64; 3. Caitlin Bart, Ardmore, 6:15.43; 4. MacEy Lagaly, Duncan, 6:20.45; 5 Caitlin Combest, Duncan, 6:38.94
    BOYS 1600m Run: 1. Mason Bivens, Duncanm 4:24.72; 2. Walker Clampitt, Duncan, 4:46.69; 3. Alan Ortiz, Altus, 4:54.22; 4. Derek Muse, Lawton, 4:56.70; 5. Grant Duncan, Ardmore, 4:57.92; 7. Zarius Flenory, Ardmore, 5:07.98
    GIRLS 4x400m Relay: 1. Lawton Eisenhower, 4:04.92; 2. Altus, 4:12.63; 3. Ardmore (Noland, Plummer, Davis, Pickens), 4:13.58; 4. Lawton, 4:15.63; 5. Lawton MacArthur, 4:22.54
    GIRLS Shot Put: 1. Brittany Harrison, Ardmore, 37’04.00”; 2. Tiara Myers, Lawton Eisenhower, 36’10.00”; 3. Courtney Petterson, Lawton, 36’00.00”; 4. Brianna Anderson, Lawton MacArthur, 34’09.00”; 5. Alyssa Pletcher, Lawton Eisenhower, 33’07.00”
    BOYS Shot Put: 1. Kevin Roddy, Duncan, 56’07.00”; 2. Daylen Baker, Ardmore, 50’06.00”; 3. Jalin Barnett, Lawton, 47’04.00”; 4. Dewayne Doucette, Lawton, 46’10.00”; 5. Jacob Whitt, Duncan, 44’05.00”
    GIRLS Long Jump: 1. Dezmon Coleman, Lawton Eisenhower, 16’07.75”; 2. Yakira Leary, Lawton Eisenhower, 16’03.00”; 3. Zhane Hawkins, Lawton, 15’07.00”; 4. Mariah Watson, Altus, 15’02.00”; 5. Je’Leigh Plummer Ardmore, 14’07.00”
    BOYS Long Jump: 1. Romeo Harvey, Lawton Eisenhower, 21’04.00”; 2. Rico Bussey, Lawton Eisenhower, 20’06.00”; 3. Jair Thomas, Lawton, 20’04.00”; 4. Malik Knight, Altus, 20’01.50”; 5. Shiloh Winsor, Ada, 19’09.00”; 6 Jordan Roberts Ardmore,19’08.50”
    BOYS Discus Throw: 1. Kevin Roddy, Duncan, 160’02.50”; 2. Terrion Owens, Lawton, 158’10.50”; 3. Daylen Baker, Ardmore, 138’03.00”; 4. Jalin Barnett, Lawton, 131’01.50”; 5 Brenden Hemenway, Ardmore, 121’00.00”
    GIRLS Discus Throw: 1. Courtney Petterson, Lawton, 115’08.50”; 2. Alyssa Pletcher, Lawton Eisenhower, 107’03.00”; 3. Brittany Harrison, Ardmore, 105’08.50”; 4. Falon Howell, Duncan, 99’04.00”; 5. K’Rean Knight, Ardmore, 91’06.50”
     

        calendar