|
|
|
The Daily Ardmoreite
  • Lone Grove boys take fourth in Class 3A meet; Marietta girls ninth

    • email print
      Comment
  • OSSAA Track & Field State Championships
    Class 3A at Moore High School
    Saturday’s events
    Girls 200: 1 Stallings, Brittany, Okmulgee 25.22; 2 Hill, Jodie, Heavener 25.58; 3 McAlester, Wilisha, Hugo 26.12; 4 Jackson, Kayla, Victory Christ 26.14; 5 Phillips, Kaici, Spiro 26.33; 6 Powdrill, Diamond, Okmulgee 26.57; 8 Cheadle, Infiniti, Tishomingo 26.79
    Girls 400: 1 Hamric, Aundrea, Henryetta 56.93; 2 Stallings, Brittany, Okmulgee 58.76; 3 Caraway, Katie, Kingston 1:00.18; 4 Gillispie, Hailey, Henryetta 1:00.55; 5 Atwood, Ashley, Oklahoma Bible 1:00.97; 6 Lippe, Keni, Adair 1:01.93
    Girls 800: 1 Hamric, Aundrea, Henryetta 2:15.57; 2 VanMeter, Daisy, Henryetta 2:16.59; 3 Haynes, Mila, Idabel 2:23.41; 4 Gillispie, Hailey, Henryetta 2:24.74; 5 Rich, Rylee, Marlow 2:25.19; 6 McCary, Kaci, Chisholm 2:26.53; 8 Winchester, Abbie, Marietta 2:28.31; 11 Howe, Samatha, Sulphur 2:34.75
    Girls 1600: 1 VanMeter, Daisy, Henryetta 5:22.68; 2 Robinett, Falon, Chisholm 5:33.74; 3 Fairres, Jessica, Henryetta 5:34.05; 4 Rich, Rylee, Marlow 5:34.71; 5 McCary, Kaci, Chisholm 5:35.52; 6 Rich, Mykala, Vian 5:36.66; 8 Wreth, Gracye, Kingston 5:49.52
    Girls 3200: 1 VanMeter, Daisy, Henryetta 11:19.75; 2 Robinett, Falon, Chisholm 12:06.35; 3 Rich, Mykala, Vian 12:17.42; 4 Rich, Rylee, Marlow 12:20.55; 5 Wreth, Gracye, Kingston 12:32.53; 6 Brunson, Abbey, Prague 12:34.88; 8 Alexander, Jaimie, Marietta 12:52.55
    Girls 100 Hurdles: 1 Bean, Kenzie, Okemah 16.23; 2 Andrea, Sanders, Marietta 16.58; 3 Robinson, Brianna, Comanche 16.89; 4 Driskill, Madeline, Sperry 17.07; 5 Munden, Autumn, Verdigris 17.34; 6 Alexia, Sanders, Marietta 17.83
    Girls 300 Hurdles: 1 Stephens, Makayla, Atoka 45.52; 2 Phillippi, Sarah, Pawhuska 47.91; 3 Been, Chelsea, Henryetta 48.15; 4 Green, Keyia, Idabel 48.54; 5 Bean, Kenzie, Okemah 48.60; 6 Wood, Triston, Holdenville 48.80; 7 Andrea, Sanders, Marietta 49.45
    Girls 4x200 Relay: 1 Okmulgee, 1:44.24; 2 Spiro, 1:46.80; 3 Idabel, 1:48.01; 4 Hugo, 1:48.05; 5 Adair, 1:49.40; 6 Pawhuska, 1:49.76; 13 Lone Grove, 1:53.94
    Girls 4x400 Relay: 1 Okmulgee, 4:02.83; 2 Henryetta, 4:04.35; 3 Adair, 4:12.39; 4 Idabel, 4:14.04; 5 Pawhuska, 4:16.25; 6 Prague, 4:17.09; 10 Lone Grove, 4:19.80; 15 Davis, 4:23.28
    Girls 4x800 Relay: 1 Henryetta, 9:33.07; 2 Adair, 10:11.33; 3 Chisholm, 10:11.63; 4 Sequoyah-Tahlequah, 10:13.28; 5 Marlow, 10:19.20; 6 Prague, 10:22.63; 8 Marietta, 10:27.69; 9 Kingston, 10:33.73
    Girls High Jump: 1 Stephens, Makayla, Atoka 5-06.00; 2 Winchester, Abbie, Marietta 5-02.00; 3 Mouser, Haley, Pawhuska J5-02.00; 4 Cummins, Ashlynn, Lindsay J5-02.00; 5 Calhoon, Carley, Perry 5-00.00; 5 Bellmon, Rylee, Perry 5-00.00
    Girls Pole Vault: 1 Rice, Cassie, Beggs 10-00.00; 2 Sykora, Mallory, Marietta 9-06.00; 3 Kizarr, Kaytlyn, Marlow J9-06.00; 4 Brown, Brenli, Chisholm 9-00.00; 5 Bartley, Delaney, Chisholm J9-00.00; 6 Peters, Hannah, Marlow 8-06.00; 7 Sykora, Bailey, Marietta 8-00.00
    Girls Shot Put: 1 Poe, Brittany, Sequoyah-Tahl 37-05.00; 2 Eldred, Bailee, Sulphur 36-02.00; 3 Drake, Meagan, Perry 35-09.00; 4 Mack, Philicea, Spiro 35-02.00; 5 Wilson, Becky, Davis 35-00.00; 6 Harjo, Rayna, Okemah 34-08.00; 9 Bryce, Laurann, Kingston 32-04.00; 12 Walton, Brooke, Marietta 31-06.00
    Girls Discus Throw: 1 Borders, Daisy, Sulphur 118-07; 2 Clements, Shamyia, Idabel 114-04; 3 Morriston, Kelsee, Marlow 114-03; 4 Fouts, Chesney, Alva 112-10; 5 Poe, Brittany, Sequoyah-Tahl 111-07; 6 Johnson, Mia, Beggs 104-02; 8 Bryce, Laurann, Kingston 100-05; 15 Lawley, Carolyne, Tishomingo 87-01
    Boys 200: 1 Mendenhall, Kolby, Perry 21.92; 2 Tatum, Tyler, Marietta 22.09; 3 Cotton, Travis, Perkins-Tryon 22.18; 4 Whitfield, McKinley, Spiro 22.29; 5 Daily, Logan, Okemah 22.63; 6 Logan, Josh, Holdenville 22.78 
    Boys 800: 1 Brock, Brayden, Kansas 1:56.17; 2 McKinley, Kyle, Heritage Hall 1:58.17; 3 Stevens, Tyler, Jones 1:59.93; 4 Johnson, Colton, Chisholm 2:00.46; 5 Crowson, Nathan, Marlow 2:00.94; 6 Green, Colton, Henryetta 2:01.65; 15 Vinson, Ethan, Marietta 2:14.60
    Page 2 of 3 - Boys 1600: 1 Green, Colton, Henryetta 4:29.96; 2 Whitson, Blaine, Oklahoma Bible 4:32.81; 3 Nofire, Terrance, Sequoyah-Tahl 4:33.03; 4 Crowson, Nathan, Marlow 4:35.94; 5 Whittington, Seth, Kansas 4:37.35; 6 Corbin, Camron, Tishomingo 4:38.35
    Boys 3200: 1 Green, Colton, Henryetta 9:36.37; 2 Whitson, Blaine, Oklahoma Bible 9:54.19; 3 Grounds, Red, Riverside 9:55.70; 4 Crowson, Nathan, Marlow 10:02.34; 5 Henry, Rolondo, Riverside 10:05.17; 6 Whittington, Seth, Kansas 10:07.01; 10 Corbin, Camron, Tishomingo 10:25.17; 12 Williamson, Rico, Sulphur 10:53.57
    Boys 110 Hurdles: 1 Williams, Derrick, Holdenville 14.94; 2 Parish, Luke, Jones 14.99; 3 Pruitt, John, Westville 15.61; 4 Sutherland, Rex, Lindsay 15.83; 5 Scott, Mitchell, Davis 16.03; 6 Jordan, Savon, Okmulgee 16.37
    Boys 4x100 Relay: 1 Lone Grove, 43.91; 2 Marietta, 44.21; 3 Spiro, 44.22; 4 Washington, 44.34; 5 Okemah, 44.40; 6 Jones, 44.61; 7 Okmulgee, 45.38
    Boys High Jump: 1 Kingfisher, Nick, Sequoyah-Tahl 6-08.00; 2 Johnson, Bobby, Atoka 6-04.00; 3 Ledford, Braden, Comanche J6-04.00; 4 White, Dean, Oklahoma Bible 6-02.00; 5 Savage, Cooper, Lindsay J6-02.00; 6 Odell, Brayden, Marlow J6-02.00; 12 Campos, Chris, Marietta 5-08.00
    Boys Pole Vault: 1 Howard, Dean, Marlow 15-00.00; 2 Phipps, Zack, Marlow 14-06.00; 3 Kelly, Patrick, Marlow 13-06.00; 4 Turner, Jacob, Prague 13-00.00; 5 Mendenhall, Bryce, Oklahoma Bible 11-06.00; 6 Braswell, Larry, Chandler J11-06.00; 7 Davidson, Keegan, Sulphur J11-06.00; 8 Lawson, Brendan, Sulphur J11-06.00; 11 Hurst, Wesley, Tishomingo 10-00.00; 15 Thurlo, Ty, Kingston 9-06.00
    Boys Shot Put: 1 Romine, Jordyn, Davis 47-10.00; 2 Bernard, Sammy, Lindsay 46-05.00; 3 Barnes, Justin, Pawhuska 45-01.00; 4 Mainus, Gage, Washington 44-08.00; 5 Leaming, Andrew, Newkirk 44-02.00; 6 Tollison, Bryce, Heavener 43-09.00; 7 McGuire, Chaz, Lone Grove 43-06.00; 9 Stewart, Colton, Sulphur 42-06.00
     
    Friday’s events
    Girls 3200: 1 VanMeter, Daisy, Henryetta, 11:19.75; 2 Robinett, Falon, Chisholm, 12:06.35; 3 Rich, Mykala, Vian, 12:17.42; 4 Rich, Rylee, Marlow, 12:20.55; 5 Wreth, Gracye, Kingston, 12:32.53; 6 Brunson, Abbey, Prague, 12:34.88; 9 Alexander, Jaimie, Marietta, 12:52.55 
    Girls 4x200: 1 Okmulgee, 1:44.24; 2 Spiro, 1:46.80; 3 Idabel, 1:48.01; 4 Hugo, 1:48.05; 5 Adair, 1:49.40; 6 Pawhuska, 1:49.76; 13 Lone Grove (Gray, Montgomery, McCutchen, Dellis), 1:53.94   
    Girls 4x800 Relay: 1 Henryetta, 9:33.07; 2 Adair, 10:11.33; 3 Chisholm, 10:11.63; 4 Sequoyah-Tahlequah, 10:13.28; 5 Marlow, 10:19.20; 6 Prague, 10:22.63; 8 Marietta (Willis, Cain, Alexander, Winchester), 10:27.69; 9 Kingston (Caraway, Wreth, Wigley, Bailey), 10:33.73
    Girls Discus: 1 Borders, Daisy, Sulphur, 118-07; 2 Clements, Shamyia, Idabel, 114-04; 3 Morriston, Kelsee, Marlow, 114-03; 4 Fouts, Chesney, Alva, 112-10; 5 Poe, Brittany, Sequoyah-Tahl, 111-07; 6 Johnson, Mia, Beggs, 104-02; 8 Bryce, Laurann, Kingston, 100-05; 15 Lawley, Carolyne, Tishomingo, 87-01 
    Boys 3200: 1 Green, Colton, Henryetta, 9:36.37; 2 Whitson, Blaine, Oklahoma Bible, 9:54.19; 3 Grounds, Red, Riverside, 9:55.70; 4 Crowson, Nathan, Marlow, 10:02.34; 5 Henry, Rolondo, Riverside, 10:05.17; 6 Whittington, Seth, Kansas, 10:07.01; 10 Corbin, Camron, Tishomingo, 10:25.17; 12 Williamson, Rico, Sulphur, 10:53.57
    Boys 4x200 Relay: 1 Lone Grove (Zabonik, Norman, Harris, Lewis), 1:31.52; 2 Spiro, 1:32.38; 3 Jones, 1:32.70; 4 Marlow, 1:32.78; 5 Heritage Hall, 1:32.94; 6 Vian, 1:33.04; 8 Sulphur (Johnson, Roberts, Magruder, Davidson), 1:33.42; DQ Marietta, Out of zone
    Boys 4x800 Relay: 1 Chisholm, 8:05.26; 2 Heritage Hall, 8:06.82; 3 Jones, 8:09.33; 4 Kansas, 8:10.55; 5 Oklahoma Bible, 8:10.93; 6 Sequoyah-Tahlequah, 8:23.61; 15 Kingston (Smith, M. Whipkey, B. Whipkey, Conway), 9:18.60; 16 Tishomingo (Corbin, Taylor, McKinnis, Northcutt), 9:48.08
    Boys Long Jump: 1 McKiver, Cornelius, Oklahoma Cen, 21-05.50; 2 Cook, Stephen, Atoka, 20-11.00; 3 Girdner, Chase, Keys, 20-09.50; 4 Summers, Blake, Davis, 20-09.25; 5 Price, Keelan, Kingston, 20-06.50; 6 Bowen, Houston, Atoka, 20-01.25
    Page 3 of 3 - Boys Discus: 1 Bullock, Hector, Marlow, 149-02; 2 Daubenspeck, Dalton, Marlow, 148-07; 3 Walker, Joseph, Heavener, 141-04; 4 Snider, Cole, Chandler, 139-01; 5 George, Caden, Marlow, 138-05; 6 Stewart, Colton, Sulphur, 138-01; 9 Zabonik, Marshall, Lone Grove, 134-00  
     
    Girls Class 3A team standings: 1) Henryetta 104; 2) Okmulgee 75; 3) Spiro 40; 4) Victory Christian 38; 4) Idabel 38; 6) Chisholm 37; 7) Adair 33; 8) Marlow 31; 9) Atoka 30; 10) Marietta 25; 13) Sulphur 18; 20) Kingston 8; 30) Davis 2
     
    Boys Class 3A team standings: 1) Marlow 71; 2) Heritage Hall 58; 3) Kansas 43; 4) Lone Grove 40; 4) Jones 40; 6) Spiro 34; 6) Chisholm 34; 8) Oklahoma Bible 30; 9) Marietta 24; 10) Henryetta 21; 16) Davis High School 16; 32) Kingston High School 2; 36) Tishomingo High School 1; 36) Sulphur High School 1
     
     
     
     
     
     
          • »  EVENTS CALENDAR