|
|
|
The Daily Ardmoreite
  • Lady Indians continue to rule the track with 4A state championship

    • email print
      Comment
  • MOORE — The dominance of Plainview’s girls track program continued at the Class 4A state meet on Friday and Saturday.
    The Lady Indians finished with 105 points to edge Vinita’s 101 to claim the state championship.
    “We scored in everything we could score in and did about all we could do,” Plainview coach Jerry Naylor said. 
    “Sometimes things happen that way. It was one of those deals where things just fell our way.”
    Madie Gray won the 1600 for Plainview with a 5:26.04 and Jessica Woods took second with a 5:27.84.
    Gray was second in the 3200 to Madill’s Miranda Nolen who ran a 11:28.86. Gray finished with a 11:42.57.
    Nolen also finished fourth in the 1600 with a 5:33.04.
    Plainview added to its haul of gold medals with a win in the 4x800 relay along with several other top six finished to rack up crucial points towards the title.
    Madill’s girls took ninth as a team with 20 points.
     
    Indians fall one point short of state title sweep 
    MOORE — The Plainview boys fell one point short of a Class 3A championship sweep at the state track meet.
    The Indians had 77 points to finish runner up to Anadarko’s 78.
    “We got the points we expected, the kids competed hard,” Plainview coach Cody Lawson said. 
    “We had a good two days.”
    Lawson said the team got the points they expected and held true to their qualifying times and distances.
    “We kind of held serve with what we were doing,” Lawson said. 
    “We came in ranked pretty good in the relays and they did what they were supposed to do. They took care of business, ran hard and competed well.”
    Plainvew’s boys lose just two seniors from the team that went to state and Lawson has high hopes for another strong finish next season.
    “Our kids are going to work hard and we’re going to try and make another run at it,” he said. 
    Complete results from the 4A meet can be found below.
    OSSAA Track & Field State Championships      
    Class  4A 
    Moore High School 
    Saturday’s events
    Page 2 of 3 - Girls 400: 1 Spurgeon, Carsyn, Vinita 56.88; 2 Knox, Kaley, Bethany 57.74; 3 Salzman, Hope, Plainview 59.69; 4 Dickson, Keely, Vinita 1:01.02; 5 Lofton, Kolby, Seminole 1:01.29; 6 Eropkin, Kelcey, Bethel 1:01.38
    Girls 800: 1 Standridge, Kandace, Poteau 2:20.61; 2 Potter, Tesa, Tecumseh 2:20.99; 3 Woods, Jessica, Plainview 2:21.82; 4 Gray, Madie, Plainview 2:22.36; 5 Crawford, Madeline, Pauls Valley 2:24.01; 6 Koper, Makynna, Weatherford 2:24.03; 12 Norris, Kyleigh, Plainview 2:31.17
    Girls 1600: 1 Gray, Madie, Plainview 5:26.04; 2 Woods, Jessica, Plainview 5:27.84; 3 Williams, Kassidy, Anadarko 5:32.21; 4 Nolen, Miranda, Madill 5:33.04; 5 McKee, Katherine, Metro Christ 5:34.88; 6 Manning, Jacey, Tuttle 5:35.53; 8 Barnes, Darian, Plainview 5:43.36
    Girls 300 Hurdles: 1 Herchock, Erin, Dewey 45.48; 2 Matthews, Hailey, Kingfisher 46.28; 3 Grimmett, Claire, Pauls Valley 47.25; 4 Carr, Natalie, Vinita 47.51; 5 Brewster, Payton, Plainview 48.47; 6 Smith, Kelsi,Anadarko 48.51
    Girls 4x100 Relay: 1 Broken Bow, 49.46; 2 Vinita, 49.56; 3 McLain, 50.391; 4 Plainview, 50.392; 5 Kingfisher, 50.88; 6 Will Rogers, 50.98
    Girls 4x400 Relay: 1 Vinita, 4:02.60; 2 Bethel, 4:03.39; 3 Poteau, 4:04.58; 4 Plainview, 4:08.89; 5 Elgin, 4:09.97; 6 Pauls Valley, 4:10.44
    Girls Discus: 1 Nelson, Baylor, Lincoln Christ 122-08; 2 Wooley, Alexis, Plainview 122-02; 3 Hill, Brooke, Oologah-Talala 118-11; 4 McCracken, Kirsten, Elgin 117-00; 5 Ward, Shaelyn, Lincoln Christ 115-02; 6 Koons, Carly, Tuttle 112-06
    Boys 200 Meter: 1 Oren, Skylarm Sallisaw 22.23; 2 Dan, Drewm Checotah 22.52; 3 Andrews, Collinm Blanchard 22.55; 4 Robinson, Devonm Will Rogers 22.57; 5 Betterson, Jamaalm Plainview 22.61; 6 Daoughtry, Randym Mannford 22.65
    Boys 800: 1 Humprey, Antonio, Douglass 1:54.70; 2 Rodriguez, Sinue, Sallisaw 1:55.35; 3 Whitewolf, Devin, Anadarko 1:57.32; 4 Black, Zack, Sallisaw 1:57.81; 5 Varner, Alex, Bridge Creek 1:58.43; 6 Daube, Jackson, Plainview 1:59.02; 13 Woods, Brett, Plainview 2:08.59
    Boys 1600: 1 Owens, Tristan, Oologah-Talala 4:26.68; 2 Whitewolf, Devin, Anadarko 4:30.75; 3 Brinegar, Aaron, Bethany 4:31.30; 4 Black, Zack, Sallisaw 4:31.89; 5 Ratliff, Byrun, Lincoln Christ 4:42.47; 6 Logan, Tyler, Bristow 4:44.21; 9 Jones, Josh, Plainview 4:48.66; 11 Woods, Brett, Plainview 4:54.43
    Boys 110 Hurdles: 1 Kappelle, Dakota, Anadarko 15.20; 2 Ray, McKenna, Plainview 15.25; 3 Smith, Devion, John Marshall 15.63; 4 Benge, Layne, Sallisaw 15.70; 5 Jones, Terrance, Star Spencer 15.72; 6 Spain, Cayden, Purcell 15.73 
    Boys 300 Hurdles: 1 Ray, McKenna, Plainview 39.53; 2 Kappelle, Dakota, Anadarko 39.65; 3 Roecker, Tyler, Dewey 40.66; 4 Spain, Cayden, Purcell 40.97; 5 Cupit, Deakwon, Broken Bow 41.02; 6 Fink, Jared, Dewey 41.07
    Boys 4x400 Relay: 1 Anadarko, 3:25.39; 2 Plainview, 3:28.50; 3 Ft Gibson, 3:29.827; 4 Bethany, 3:29.828; 5 Douglass, 3:29.99; 6 Bristow, 3:30.45; 10 Madill, 3:34.71
    Boys Long Jump: 1 White, Papi, Seminole 23-07.75; 2 Stout, Dalton, Bethany 21-11.50; 3 Doddles, Dameko, Douglass 21-10.00; 4 Roberts, Steven, Plainview J21-10.00; 5 Oren, Skylar, Sallisaw 21-05.00; 6 Worley, Andrew, Blackwell 21-03.75; 8 Spencer, Kameron, Plainview 20-08.00
    Boys Discus Throw: 1 Lybrand, Noble, Bethany 159-11; 2 Hayworth, Dillion, Weatherford 149-10; 3 Craig, Payton, Oologah-Talala 148-05; 4 Mills, Nick, Tuttle 146-10; 5 Kalman, Blake, Bethany 139-03; 6 Base, Tyler, Oologah-Talala 136-06; 14 Wilson, Robbie, Plainview 126-01
    Friday’s events
    Girls 3200: 1 Nolen, Miranda, Madill, 11:28.86; 2 Gray, Madie, Plainview, 11:42.57; 3 Williams, Kassidy, Anadarko, 12:01.74; 4 Barnes, Darian, Plainview, 12:04.44; 5 Katherine, McKee, Metro Christ, 12:09.81; 6 Norris, Kyleigh, Plainview, 12:15.57 
    Girls 4x200 Relay: 1 Vinita, 1:43.04; 2 Broken Bow, 1:45.02; 3 Bethel, 1:45.85; 4 Plainview (Lawson, Brewster, Bilsbury, Salzman), 1:46.14; 5 Kingfisher, 1:46.38; 6 Elgin, 1:46.69
    Page 3 of 3 - Girls 4x800: 1 Plainview (Woods, Sutherlin, Norris, Gray),  9:39.33;   2 Poteau, 9:41.69; 3 Weatherford, 9:56.61; 4 Tecumseh, 9:58.02; 5 Vinita, 10:06.22; 6 Pauls Valley, 10:14.22 
    Girls High Jump: 1 Balcerak, MaryBeth, Pauls Valley, 5-06.00; 2 Roof, Chandler, Weatherford, 5-02.00; 3 Smith, Maggie, Blanchard, J5-02.00; 4 Wright, Rebecca, Plainview, J5-02.00; 4 Calderon, Ireya, Blackwell, J5-02.00; 6 Carr, Natalie, Vinita, J5-02.00
    Girls Pole Vault: 1 Self, Jerni, Cache, 12-00.00; 2 Scott, Cassie, Berryhill, J12-00.00; 3 Burchett, Shailene, Madill, 10-06.00; 4 Seibold, Stephanie, Cache, 10-00.00; 5 Webster, Skylar, Poteau, 9-06.00; 6 Archer, Victoria, Plainview, 9-00.00; 7 Bilsbury, Abby, Plainview, 8-06.00
    Girls Shot Put: 1 Knighton, Leah, Seminole, 41-09.00; 2 Steinhoff, Taylor, Vinita, 40-08.00; 3 Ward, Shaelyn, Lincoln Christ, 39-09.00; 4 Caldwell, Madelyn, Pauls Valley, 37-05.00; 5 Martin, Kyla, Ft Gibson, 37-00.00; 6 Koons, Carly, Tuttle, 36-06.00; 12 Runnels, Savannah, Plainview, 33-06.00 
    Boys 3200: 1 Owens, Tristan, Oologah-Talala, 9:36.56; 2 Black, Zack, Sallisaw, 9:56.77; 3 Whitewolf, Devin, Anadarko, 10:07.68; 4 Ratliff, Byrun, Lincoln Christ, 10:15.25; 5 Woodrell, Wyatt, Cleveland, 10:21.35; 6 Crawley, Coleman, Ft Gibson, 10:29.32; 11 Jones, Josh, Plainview, 10:51.46; 14 Hicks, Josh, Plainview, 11:03.88 
    Boys 4x200 Relay: 1 Mannford, 1:29.82; 2 Seminole, 1:30.24; 3 Plainview (Betterson, Bell, Locke, Roberts), 1:30.51; 4 Sallisaw, 1:31.08; 5 Douglass, 1:31.16; 6 Blanchard, 1:31.18; 10 Madill (Johnson, Clement, Jordan, Sanders), 1:32.74 
    Boys 4x800 Relay: 1 Anadarko, 8:00.25; 2 Plainview (Daube, Bell, Woods, Jones), 8:16.93; 3 Bethany, 8:24.10; 4 Sallisaw, 8:24.36; 5 Madill (Idleman, Duran, Zamora, Nichols), 8:24.40; 6 Mount Saint Mary Catholic, 8:27.45 
    Boys Pole Vault: 1 Sauerwein, Alex, Elgin, 14-00.00; 2 Ray, McKenna, Plainview, 13-00.00; 3 Clement, Colton, Madill, J13-00.00; 4 Conkling, Johnny, Bristow, J13-00.00; 5 Humphrey, Drew, Oologah-Talala, 12-06.00; 6 Shepherd, Bradyn, Kingfisher, 12-00.00; 6 Long, Bryson, Oologah-Talala, 12-00.00 
    Boys Shot Put: 1 Cantrell, Austin, Roland, 55-03.00; 2 Jackson, Kaden, Kingfisher, 54-10.00; 3 Hayworth, Dillion, Weatherford, 54-06.00; 4 Mills, Nick, Tuttle, 53-06.00; 5 Kardokus, Colton, Weatherford, 52-02.00; 6 Lybrand, Noble, Bethany, 51-09.00; 11 Marr, Dylan, Plainview, 45-08.00; 12 Votaw, Rowdy, Madill, 44-02.00
    Girls Class 4A team standings: 1) Plainview 105; 2) Vinita 101; 3) Broken Bow 52; 4) Poteau 40; 5) Pauls Valley 30; 6) Bethel 29; 7) Bethany 24; 8) Weatherford 21; 9) Madill 20; 9) Dewey 20
    Boys Class 4A team standings: 1) Anadarko 78; 2) Plainview 77; 3) Sallisaw 68; 4) Seminole 60; 5) Bethany 57.50; 6) Mannford 51; 7) Oologah-Talala 29.50; 8) Douglass 28.50; 9) Blanchard 17; 10) Weatherford 16; 17) Madill 10

        calendar